АктуалноБизнесВкусът на градаЖивотНовини

В Деня на турското кафе – къде да го пием в Пловдив

Културата и традицията за приготвяне и консумиране на турското кафе е включена в Представителния списък на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО през 2013 г., а 5 декември е обявен за Световен ден на турското кафе.

По случай Международния ден на турското кафе днес в София ще има специален щанд, посветен на тази разновидност на напитката. Събитието се провежда и във връзка с дните на турската култура в столицата ни.

Под тепето ви напомня къде в Пловдив може да пиете турско кафе в статията 5 турски специалитета, които да опитате в Пловдив

Кафе на пясък

Да пиеш кафе на пясък или т. нар. турско кафе си е цяло изкуство. То се пие бавно и придружено с нещо сладко. Чашките, в които се сервира, също трябва да са специални – малки, керамични и без дръжки. Самото кафе се приготвя в съд с нагорещен пясък. Този начин на направа допринася за по-равномерното приготвяне на напитката и съответно още по-ароматния и богат вкус.

Къде в Пловдив е най-хубавото турско кафе?

Отговорът на тази питанка не е въпрос на вкус, тъй като експертите са категорични. Афтентично турско кафе по традиционна рецепта в центъра на най-страия жив град в Европа предлагат две едноименни сладкарници – „Джумаята“. Така е и препоръкъта на единствения дигитален двуезичен гид за града под тепетата Lost in Plovdiv.

Ако сте от хората, които видят ли парче шоколад или някой засукан сладкиш, забравят за всякакви строги режими и единствената мисъл е за щастието, което настъпва след първата хапка, а после ви спохожда вина, тези две турски сладкарнички с име „Джумая” (до емблематичния хотел „България” на самия център на Пловдив и в едноименния мюсюлмански храм и паметник на културата ) не са за вас. Ако пък вината ви е чужда дума прочетете следващите редове.

Традиционното турско кафе, което правят и в тези сладкарнички, се запарва в джезве, а смляното кафе се бърка заедно със захарта, а когато то е достатъчно силно се изсипва в малки чашки. И все пак има три начина да си поръчате турско кафе. Много сладко, с малко захар и горчиво. Макар че, едно горчиво кафе, какво турско кафе ще да е? 

Откъм турско кафе са облагодетелствани и в Кючука. Те си имат Sladkarnica Mozaik до Събота пазара, където наред с традиционните сладкиши се предлага и кафе на пясък.

Исторически данни за турското кафе в Пловдив

Аджемското кафене в Копривщенската махала на Филибето било мястото за посръбване яваш-яваш, но по онуй време там можело да влизат само мъже. Кафенето води името си от един персиец Аджем, който го е основал. 

„Имаше два вида чаши, в които сервираха кафето – алатурка и алафранга чаши. Първите бяха по-стари, те бяха много плътни като купички без дръжки. А алафрангите са като съвременните чаши за кафе с дръжки. Най-често Летиф правеше два вида кафе – тежко сладко алатурка и тежко сладко преварено. Тежко сладко алатурка кафе се правеше с много кафе и малко захар, но малко се вареше и Летиф вземаше купичката и от 5-6 см височина сипваше бавно кафето, за да не се разбие каймакът и да стане дебел.“ – разказва Хазарос Домбакян – наследник на последния стопанин на кафенето в книгата на Евгений Тодоров „Запомнете Пловдив“. 

Таня Грозданова

Журналист с близо 30 години опит, който работи интензивно по… More »

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина